3000AD (for HMP #77)

HMP #77

HMP 77  

3000AD przypadek spośród wielu. Tak opisywał pewne zbiegi okoliczności występujące na debiucie 3000AD "The Void" gitarzysta Sam Pryor. Jest on członkiem młodej, ale całkiem dobrze (przynajmniej dla mnie) brzmiącej kapeli, która przypomina zespoły jak Black Fast. O tych podobieństwach, jak i o tym, co sprawia, że muzyka zespołu jest oryginalna, oraz o samej tematyce utworów (głównie ocierającej się o science-fiction), a także inspiracjach kapeli, przeczytacie w poniższym wywiadzie.

 

Cześć! Czy mógłbyś opisać nam muzykę zespołu? Czego możemy się po niej spodziewać?
Hej! Nasza muzyka jest często opisywana jako crossover. Powiedziałbym, że jest ona mieszanką thrash metalu i staroszkolnego punku. Jednak jest w niej także trochę progresywnych i melodycznych elementów.

Jak sądzisz, co sprawia, że jesteście oryginalni?
Mieszanka gatunków, o której wspomniałem oraz fakt, że nasz perkusista jest również głównym wokalistą. Wszyscy w zespole jednak udzielają się wokalnie. Przez co, byliśmy porównywani do Beastie Boys, pewnie ze względu na kilkugłosowy wokal.

Masz to uczucie, że wasza nazwa (3000AD) wymusza na was przywiązanie do jednego motywu, jakim jest science fiction?
To jest dobre pytanie! Kiedy pracowaliśmy nad motywami do tego albumu, wyobrażaliśmy sobie nowoczesną despotyczną cywilizację. Pomimo tego, że tematyka całego albumu dzieje się w przyszłości, połowa z utworów okazała się bardzo na czasie. Dla przykładu utwór "Network" jest o manipulacji dokonywanej przez media, oraz szaleństwo, które może dzięki niej powstać. "Cells" jest o globalnej pandemii, zaś "These Fires" może zostać łatwo odebrana jako nawiązanie do pożarów lasów w Australii. Stąd, nawet jeśli próbujemy zostać wierni temu motywowi "przyszłości",to same utwory mogą odzwierciedlać obecną rzeczywistość. Jednak tak, nazwa sprawia, że w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będziemy śpiewać o smokach czy wikingach.

Wasza muzyka troszkę przypomina mi miks Black Fast i Hallas z crossoverowym nastawieniem. Czy słyszeliście te zespoły? Czy zgadzasz się z tym (całkiem śmiałym) stwierdzeniem?
Chcę tutaj podziękować za informację o tych zespołach, nie słyszałem o nich wcześniej i oba są naprawdę zajebiste, na swój różny sposób (śmiech). Trochę rozumiem, dlaczegosłyszysz to podobieństwo. Black Fast ma tę energię, aś Hallas ma melodię i chwytliwe motywy. Ogółem - naprawdę świetna muzyka.

Co inspiruje was lirycznie? Wymienisz dzieła, które zainspirowały utwory na "The Void"? Powiedziałbym, że trochę czuć tu "System Shock" oraz "Blade Runner"
Liryczne inspiracje przychodzą zewsząd. Filmy, książki, wiadomości, nawet sny! Tak, masz w pełni rację, jeśli chodzi o inspiracje sztuką. Kiedy rozmawialiśmy z Eliranem Kantorem na temat grafiki albumu, nawet wspomnieliśmy o "Blade Runner". Sądzę, że udało mu się przekazać tę wizję doskonale, wciąż będąc totalnie oryginalnym. Myślę, że właśnie dlatego jest jedną z ikon grafiki metalowej.

  3000 AD HMP1

Czy możesz opisać to, w jaki sposób ona powstała?
Mieliśmy wizję posępnej dystopijnej przyszłości i był to motyw, który często pojawiał się w naszych utworach, o czym już wcześniej wspominaliśmy. Mieliśmy ten obraz w naszych głowach i trzeba było go zrealizować tak, żeby wszystko było bardziej emocjonalne i rzeczywiste. Tutaj wchodzi Eliran Kantor, absolutna legenda grafik muzyki metalowej. Jego praca nad "Dark Roots of Earth" Testamentu, mnie po prostu zmiotła. Wiedziałem, że muszę spróbować zagwarantować sobie z nim kontrakt na grafikę. Najpierw poprosił utwór. Na szczęście po jego wysłuchaniu poinformował nas, że chciałby być częścią projektu. Końcowy rezultat był jego wizją, wizją tego przyszłego świata, którą przez jakiś czas poznawał, słuchając naszej muzyki i wchodząc w klimat. Po tym, jak stworzył tę grafikę, stało się dla nas oczywiste, że znaleźliśmy idealną osobę do wykonania naszego oryginalnego pomysłu.

Który utwór z "The Void" jest najtrudniejszy do zagrania?
Prawdopodobnie "Journeys", przynajmniej dla mnie. Jest to brutalna kombinacja szybkiego tremolo, następnie mocnego kostkowania w dół. Refreny wchodzą w idealnym czasie i pozwalają lekko odpocząć mojemu przedramieniu.

"Cells" jest w jakiś sposób metaforą systemów centralnego planowania?
To akurat utwór o globalnej pandemii! Co dziwniejsze, wydanie singla odbyło się prawie dokładnie w tym samym momencie (chodzi najpewniej o marzec 2020, kiedy został wydany materiał promocyjny, aczkolwiek sam utwór już był wcześniej dostępny - przyp. red.), co pierwszy wybuch pandemii. Do tego zawsze trzeba zaplanować wydanie singla wcześniej, jak to wymagają platformy streamingowe. Jednak zawsze możemy inaczej interpretować te teksty. Być może są dodatkowe warstwy, których nie jestem świadomy, ze względu na to, że nad większością tekstów pracuje Hellmore.

Myślisz, że zawsze powinniśmy przejmować się tym, że ktoś śledzi nasze niektóre działania? Jeśli nie, to gdzie jest ta linia, co jest prywatne, a co nie?
Zgaduje, że jest to odniesienie do "Who's Watching"? Tak, powiedziałbym, że zwykle różne rządy pokazywały gotowość do zabrania praw obywatelom zawsze wtedy, kiedy miały tylko do tego okazję. Jest to równia pochyła. Tak jak to Franklin powiedział: "Ci, którzy są gotowi oddać swoją Wolność za poczucie przelotnego Bezpieczeństwa, nie zasługują ani na Wolność, ani na Bezpieczeństwo".

Powiedziałbyś, że "The World We Knew" to przestroga?
Oczywiście, wydaje się być ona na czasie. Nie bierzcie dóbr swojej cywilizacji za coś wiecznego. Historia nam już pokazała, że cywilizacja jest mniej wytrzymała, niż to, co zdajemy się przypuszczać. Na przykład, kto by się spodziewał tego, co się obecnie dzieje w Amerye? Myślę, że szybki powrót do historii mógłby tylko to potwierdzić… tak wiele imperiów upadło, mimo że wydawały się wieczne.

3000 AD HMP  

Czy ten sam czas trwania kawałka, 7:17, na zarówno "Journeys", jak i "Born Under a Black Sun" były celowe?
To akurat był totalny przypadek, kolejny w serii wielu, które wystąpiły na tym albumie. Kiedy po raz pierwszy to zauważyłem, myślałem, że to był jakiś błąd (śmiech), jakby ktoś coś błędnie skopiował i wkleił.

Czemu nie dodaliście "Devolution Theory" do "The Void"? Czy zbyt różnił się od reszty zawartością?
Na początku był na płycie! Jednak spędziliśmy mnóstwo, czasu próbując dopasować najlepszą kolejność utworów, aby nadać albumowi płynność i dynamikę w odpowiednich momentach. Mając to na uwadze, po prostu nie byliśmy w stanie znaleźć dla niego logicznego położenia. To był wtedy jedyny powód! Jednak jak o tym teraz wspomniałeś, to prawdopodobnie była to też kwestia lekkiego zróżnicowania tematycznego.

Muszę dodać, że teledysk do "Who's Watching" jest świetny. Kto go stworzył?
Dziękujemy za pochlebną opinię! Został stworzony przez YOD Multimedia, których polecam z całego serca. Naprawdę daliśmy im dość niesprecyzowany szkic motywu, inspirowanego "1984", zaś rezultat był po prostu wspaniały. Myślę, że dzika natura teledysku dobrze współgrała z muzyką.

Czy określiłbyś jeden moment definiujący gatunek science fiction?
Myślę, że to jest "2001: Odyseja Kosmiczna", czyż nie? Ten film absurdalnie wyprzedzał czas. Poza tym ta widoczna geneza iPada!

Co zamierzacie robić w 2021?
Mam nadzieję, że zagramy sporo koncertów, jeśli tylko granice się otworzą i nie będziemy mieli kolejnej sytuacji, takiej jak z "Cells". Myślimy o trasach takich jak ta z Necronomicon po wschodniej Europie, która zacznie się we wczesnym 2021 roku. Jeśli nie to skorzystamy z naszego planu awaryjnego, pracy nad kolejnym albumem.

Dziękuje za wywiad! Powodzenia!
Dziękujemy HMP za wsparcie, mamy nadzieję, że niebawem zagramy w Polsce!

object1205369700

another side records logo

msr gold logo 2016

total metal pr agency logo

PNGLogo1

total metal distribution logo