CONFLAGRATION ZINE

Cryptic to zupelnie nie mloda kapela pochodzaca z Mszany Dolnej. Poczatki zalogi siegaja 2000 roku, a do tej pory dyskografia zamykala sie jedynie na demie z 2004 r. "Infinite Torment" swiezynka tez zreszta nie jest, material zostal bowiem zarejestrowany juz rok temu. Muzycy reklamuja swoje dzwieki jako death / thrash pochodzacy ze starej szkoly, a ujety w swiezej formie. Dokladnie na to wyglada. Nie jestem fanem kombinacji death + thrash, rzadko zdarzalo sie by jej wynik byl dla mnie interesujacy. Odpalajac plyte Cryptic nie liczylem, iz cokolwiek w tej materii moze sie zmienic. Nie spodziewalem sie w ogole, by zespol byl w stanie mnie w jakikolwiek sposob zaskoczyc i tu sie jednak pomylilem... W miejscach gdzie Cryptic pokazuje bardziej thrashowy pazur robi sie dosc ciekawie, np. w Kingdom of the blind po solowce mamy ciekawe zwolnienie. Drugi kawalek Salvation tez przechodzi z fajnym zwolnieniem w tle. Podobnych motywow jest tu wiecej i wydaje mi sie, ze w tym kierunku powinna isc grupa. To co gra Cryptic jest za malo "tluste" na death metal, zarowno pod wzgledem aranzacyjnym jak i produkcyjnym. Chlopaki sa mocno przyzwyczajeni do srednich temp i mocno sie ich trzymaja na "Infinite Torment". Wokal zostal postawiony na bardziej deathowa opcje - dosc plynny growl, malo zanieczyszczen i skakania gardzieli, czytelnie. Sluchajac plyty jako calosci mam wrazenie, ze gitarzysci czuja mocniejsza zajawke jednak na thrash niz na death, a proba podbicia pod ten drugi gatunek konczy sie jednak niewypalem -gitary sa za malo ciezkie, banalne melodie i naprawde przewidywalne zmiany.
Kolejna proba zaprzyjaznienia sie z death / thrash`em nie zostala zakonczona powodzeniem. W przypadku Cryptic da sie mocno wyczuc podzial elementow z obu gatunkow i jakos latwo przychodzi dokonac selekcji na motywy dobre i zle. Grupa gra malo skomplikowana muzyke, w ktorej cos sie jednak dzieje. Jesli ich muzyka ma dalej ewoluowac w kierunku miksu death / thrash, nie mam pojecia jak to moze wyjsc. Po tym co uslyszalem wydaje mi sie, ze brak muzykom doswiadczenia (staz nie gra roli), bieglosci i odpowiedniego wyrafinowania by swiadomie i z dobrym skutkiem czerpac jednoczesnie z dwoch zrodel. Z drugiej strony gatunki to tylko metka, w ktora ubieramy zespoly by lepiej je wam opisac. Death z zalozenia ma byc brutalny (poniewaz mamy do czynienia z old schoolowa nuta, nie mylic "brutalnosci" z dzisiejsza rzeznia znana z masy podgatunkow) jednak nie da sie powiedziec o muzyce Cryptic by taka byla, ma za to swoisty pazur, ktorym moze wydrapac rane w uchu. Zdecydowanie bardziej dla fanow thrash niz death.

3/6
MAKI /CONFLAGRATION ZINE/

object1205369700

another side records logo

msr gold logo 2016

total metal pr agency logo

PNGLogo1

total metal distribution logo